دوربین SLR - دوربین DSLR در کنار یکدیگرآموزش عکاسی آموزش عکاسی پایه 

آموزش عکاسی – SLR و DSLR یعنی چه؟

زمان مطالعه این مطلب: 2 دقیقه

در این مطلب قصد داریم تا با مفهوم SLR و DSLR آشنا شویم

SLR یعنی چه؟

خب واقعا SLR و DSLR یعنی چه؟ همانطور که در مطالبی که در مورد ساختمان viewfinder مطرح کردیم، زمانی که نور از طریق لنز وارد دوربین عکاسی می شود با یک آینه برخورد میکند و بعد از بازتاب وارد منشور شده و به چشم ما که در پشت ویزور قرار دارد بازتاب می شود. ( برای اطلاع بیشتر از ساختمان Viewfinder می توانید به این پست مراجعه کنید ). این مدل از دوربین ها را  Sigele Lens Reflex مینامند که به اختصار به آنها SLR گفته می شود و به معنای دوربین تک لنز انعکاسی است.

نمونه دوربین آنالوگ SLR
نمونه دوربین آنالوگ SLR

DSLR یعنی چه؟

امروزه همه دوربین های DSLR هم از این قانون تبعیت میکنند و در واقع DSLR ها دوربین های آنالوگ نسل گذشته بودند که امروزه به واسطه دیجیتالی شدن حرف D به نشانه دیجیتال Digital بودن به نام آنها اضافه شد. این گونه بود که نام آنها به Digital Single Lens Reflex و به اختصار DSLR تغییر یافت.

دوربین SLR - دوربین DSLR در کنار یکدیگر
دوربین SLR – دوربین DSLR در کنار یکدیگر

دوربین های انعکاسی با دو لنز

البته در گذشته نوع دیگری از دوربین های انعکاسی وجود داشت که ساختمانش با SLR ها متفاوت بود. این دوربین ها از دو لنز بر روی یکدیگر بهره میبردند که لنز بالایی برای کادربندی و نمایش در ویزور بود. لنز پایین هم فقط مخصوص عکسبرداری بود. در واقع عکاس با لنز بالا عمل کادربندی و واضح سازی را انجام میداد و زمان عکسبرداری دوربین از لنز پایینی استفاده میکرد. در این نوع دوربین ها نوعی خطا از عدم تطابق نسبت کادر دیده شده و عکس گرفته شده وجود داشت. البته استفاده از دو لنز و سایز بزرگتر و… جزو اتفاقاتی بود که باعث شد این نوع از دوربین ها امروزه جایی در دست عکاسان نداشته باشند.

دوربین اعکاسی با دو لنز
دوربین اعکاسی با دو لنز

 

امروزه نوعی از دوربین ها وجود دارند که بسیار مورد توجه عکاسان است و به سرعت در حال پیشرفت هستند.این دوربین های بدون آینه و یا  mirrorless ها هستند که در پست های بعدی به معرفی کامل آنها میپردازیم.

 

(تیم دیلنز در حال آماده سازی پادکست این پست است و به زودی بارگذاری می شود)

 

(انتشار این مطلب تنها با ذکر منبع www.Dlenz.ir و در فضای مجازی مجاز خواهد بود)

دیلنز پایگاه جامع خبر و آموزش عکاسی

 

جهت استفاده از آموزش های عکاسی سایت دیلنز کلیک کنید

Spread the love

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید